meditácie

články

21.4.2023 o 16:16

Joga je viac než ásana.

Nechceme Vás učiť a vnucovať Vám náš obraz sveta a človeka, chceme vo Vás podnietiť sily a schopnosti, ktorými si Vy sami vytvoríte pravdivý obraz o sebe a o svete.

      O joge  cvičenia jogy < zostavy ásan  späť

Zostava ásan s účinkami na hormonálny systém

Kľúčovou polohou tejto zostavy je točný sed, ktorý prostredníctvom centralizácie síl hlavy predovšetkým aktivizuje hypofýzu, a tým spôsobuje účinky na zdravie. Hypofýza svojou činnosťou, produkciou hormónov, ďalej pmocou nich pôsobí na všetky ďalšie žľazy s vnútornou sekréciou (štítna žľaza, príštitné telieska, nadobličky, pohlavné orgány...). Všetky ostatné ásany dopĺňajú a podporujú pôsobenie točného sedu na tvorbu a harmonizáciu hormónov. Každá ásana svojim špecifickým spôsobom vplýva na konkrétne žľazy s vnútornou sekréciou.

Zostava ásan najlepšie pôsobí, ak sa cvičí pravidelne, rytmicky niekoľkokrát do týždňa. Zostava je praktickým príkladom cesty zhora nadol, teda pôsobenia vyšších článkov človeka na tie nižšie - až napokon na telo.

Podrobnejšie návody na fyzické vykonávanie cvikov s veľkým množstvom farebných obrázkov, aj s duševnými obrazmi ásan nájdete napríklad v knihách H.Grilla: "Duševná dimenzia jogy" alebo "Preduchovnenie tela".

Pred začiatkom zostavy je vhodné vykonať rytmicky niekoľko cyklov Pozdravu slnku, ktorý prečistí hlavné cievy lymfatického systému, rozprúdi pohyb tekutín a energií v celom tele, prekrví svaly a podnieti činnosť celého endokrinného systému.

Ak si chcete lepšie pozrieť obrázok, kliknite naň, zväčší sa. 

            

Hlboký predklon v stoji na začiatku zostavy s jeho intenzívnym natiahnutím poslúži tomu, kto ustráchane lipne na tele s jeho pocitmi a myšlienkami, ako skutočný upokojujúci a uvoľňujúci prostriedok.

Poloha polmesiac v stoji nás naučí, ako môžeme byť v skutočnosti so svojím duševným životom slobodní od tela a pomáha nám prekonať bojazlivosť depresívneho ladenia.

Váha bokom prináša osvieženie pre aktívny stred orgánov látkovej výmeny tvoriacich teplo a pre silu pnutia v chrbtici. Prostredníctvom výkrutu v driekovej a panvovej oblasti vzniká príjemná kontrakcia vo svaloch, ktoré pôsobia na celkový tonus tela a ďalej podporuje silu žalúdka a pankreasu. Poloha spôsobuje utíšenie a prináša mier do stavov nepokoja a vegetatívnych porúch vo forme podráždenosti, preťaženia nervov a ľahkých zápalov. Je obrazom mlčania nepokojnej žiadostivosti.

                  

Sviečka a ryba podporia zníženú činnosť štítnej žľazy. V polohe sviečka sa tvoria nové životné sily a rozprúďujú sa do celého človeka, tryskajú zo srdca nahor a prekonávajú sily tiaže. Pre nervóznych, rozptýlených a nepokojných ľudí je liečivým prostriedkom poskytujúcim pokoj a zvnútornenie v strede bytosti.

Ryba je jedným z najlepších cvikov na posilnenie dýchania v harmonizácii s krvným obehom. Poloha svojim starostlivým rozložením napätí v chrbtici a uvoľnením na jednej strane celých nôh, brucha a na druhej strane oblasti pliec, šije a hlavy, nás uvoľňuje z úzkostí a melanchólií, podporuje zdravie kostnej drene a priaznivo ovplyvňuje oxidačné procesy vo svaloch.

       

V oboch polohách, kliešte 1-nohé a kliešte s výkrutom, dostanú jednotlivé stavce intenzívnym ťahom dopredu viac priestoru a odľahčia sa tým platničky ako aj korene nervov. Je tu zintenzívnená činnosť pankreasu a ďalších vnútorných orgánov ako pečeň, slezina a obličky. Aktívny výkon z dynamického slnečného pletiva pôsobí stabilizujúc a dynamizujúc, energetizujúc, omladzujúc a ozdravujúc na nervový systém. U žien sa aktivuje činnosť vaječníkov a upravuje sa menštruácia.

V polohe kliešte s výkrutom pristupuje k ďalekému naťahovaniu ešte jemnocitné otvorenie nahor. Celé telo sa tiahne v napätí a rozpínaní pozdĺž zeme a súčasne pohľad smeruje nahor k nebu. Kontrakcia v spodnej časti chrbtice umožní svojrázne prežívanie a otvorenie celkom nových pohľadov a priestorov.

               

V polohe polmesiac sa človek vydáva do postoja zostúpením panvy do blízkosti zeme. Postoj sa začína stále mäkšie približovať k zemi, zatiaľ čo plecia a horné partie trupu ostanú uvoľnené. Natiahnutie nemá byť príliš silné alebo násilné, pretože má charakter pokojnej, takmer étericky tiahnutej dynamiky. Čím odpútanejšie sa rozvinie uvoľnenie v pleciach, tým ľahšie nastane prehnutie v hrudnej chrbtici. Poloha je liečivá pri strachu, ktorý spočíva v pocitoch oddelenosti a úzkosti, pri strachu, ktorý je spôsobený slabosťou vo vzťahoch a keď myslenie ako aj cítenie svojou chýbajúcou silou málo prispieva k správnej orientácii človeka navonok.

                

Kobylka harmonizuje energiu sleziny, pankreasu a nadobličiek. Svoju znamenitú liečivú hodnotu má z toho, že sa cvičiaci učí cítiť sa slobodným od minulosti. Tento uvedomovací proces v obraze cviku môže uvoľniť prvú slobodu a nezávislosť vedomia. Kobylka má vysokú vnútornú hodnotu a necháva myšlienkový život slobodnejšie plynúť.

Točný sed podnieti sily hlavy, hypotalamu a hypofýzy. Po tom, čo telo dospelo po pohybe celkom na koniec, spočíva oblasť hlavy s konkrétnymi myšlienkami ticho nad uzavretou formou tela. Myšlienka ostáva vždy široká, voľná, konkrétna a koncentrovaná. Točný sed je liečivý prostriedok pre všetkých ľudí, ktorí sú oslabení vo vegetatívnom nervovom systéme, a ktorí trpia strachmi. Človek sa tu učí poznávať podstatu myšlienky a jej pôsobenie na hormonálny systém počnúc hypofýzou v hlave s jej riadiacou funkciou vzhľadom na všetky ostatné žľazy s vnútornou sekréciou.

Pri vykonávaní polohy luk si máme byť vedomí centrálneho a odstredivého, z vnútra von vznikajúceho pohybu zo slnečného pletiva a ostatné časti tela, predovšetkým šija a plecia máme ponechať uvoľnené. Súčasne je tiež liečivý obraz polohy. Vzrastajúca odstredivá dynamika z chrbtice ako stredu, poskytuje podivuhodnú koncentráciu v živote vôle a činov. Luk je tiež liečivý pri poruchách spánku, ktoré pochádzajú z nepokojného, roztriešťujúceho vyčerpania vôle osobnosti.

Živé cvičenie s odborným vedením a prihliadaním na Vaše špecifiká Vám ponúkame na pravidelných cvičeniach v menších skupinách vo forme kurzov jogy, alebo aj individuálne. Na individuálnych hodinách môžeme vypracovať zostavu ajur-ásan špeciálne pre Vás.

Podrobnejšie návody na fyzické vykonávanie cvikov s veľkým množstvom farebných obrázkov, aj s duševnými obrazmi ásan nájdete napríklad v knihách H.Grilla: "Duševná dimenzia jogy" alebo "Preduchovnenie tela".

      O joge  cvičenia jogy < zostavy ásan  späť