meditácie

články

22.11.2024 o 16:16

 

Joga je viac než ásana.

 aktuálne cvičenia:
Liečivé zmyslové vnímanie

Nechceme Vás učiť a vnucovať Vám náš obraz sveta a človeka, chceme vo Vás podnietiť sily a schopnosti, ktorými si Vy sami vytvoríte pravdivý obraz o sebe a o svete.

aktuálne témy:
Zdravie - Logika a zákony

Orech kráľovský – juglans regia

Orech kráľovský – juglans regia - pôvodne pochádza z Perzie (dnešný Irán) a severnej Indie. Odtiaľ sa rozšíril do Európy a do sveta. Jeho latinské meno mu vyhradzuje popredné miesto: regia znamená kráľovský a juglans znamená Jupiterov orech. V zlatej staroindickej alebo praantickej dobe mohli smrteľníci jesť žalude, zatiaľ čo Bohovia jedli vlašské orechy. Súvisí to s určením a poznaním vlastnej identity. Ľudstvo muselo najskôr dozrieť do určitého stupňa osamostatnenia, aby mohlo požívať plody orecha.

Dnes je pre orech typické, že napriek tomu, že ho bežne jedávame, nevieme o jeho vyrastaní skoro nič. Mnoho ľudí v skutočnosti nevie, ako plody orecha vyzerajú na strome a už vôbec nepoznajú jeho kvitnutie.

Stromy sú pomerne mohutné, preto sa často vysádzali na okrajoch pozemkov alebo po okrajoch ciest. Nápadné je umiestnenie orecha pri vjazde na pozemok, akoby mal ochraňovať domácich a všetko živé. Akoby vyznačoval prechod do iného územia. No orechové stromy často lemujú aj okraje ciest ako aleje na ochranu cestujúcich a podporu zmeny pôsobiska, stanoviska, prechodu z jedného životného stupňa do druhého, keď človek opúšťa niečo staré a vydáva sa do nového, na nové cesty života.

foto: jarný strom orecha kráľovského v rozpuku (12.4.2024)

Orech vytvára zvláštnu, jedinečnú a mocnú atmosféru. Keď sa človek naživo stretne s orechom, nedá sa jeho bytosť s jej pôsobením prehliadnuť. Často sa v záhradách pod orech vyhadzuje rastlinný odpad určený na premenu, prehnitie alebo skompostovanie.

Stromy orechov vyháňajú listy v rovnakom čase ako kvety.

Spočiatku listy vyrastajú s nežným rumencom, no onedlho sa sfarbia na svetlú zelenú. Rastú perovito, väčšinou po siedmich na jednom výhonku na stopkách. Listy svojím tvarom pripomínajú kopiju, povrch je hladký, lesklý, hoci na jar majú ešte malé chĺpky. Okraj listov je jednoduchý celistvý. Majú typickú horkastú vôňu.

Orech rozkvitá dvomi druhmi kvetov na tom istom strome. Peľové kvety sú jahňady.

  

Druhé kvietky prijímajú slnečné svetlo a teplo v podobe peľu. Peľ sa prenáša povetrím. Kvietky sú tvorené ako základ budúceho orecha v oválnom tvare a na vrchu vyrastajú dve blizny, ktoré vyzerajú ako žlté členité jazýčky, po okrajoch zvlnené alebo strapaté. Keď peľ dopadne a zachytí sa, začervenajú sa korálovo ružovou farbou. Táto jemná zmena farby je prejavom vnútornej premeny.

  

Počas jari, leta až do jesene sa vyvíjajú plody orechy. Na prvý pohľad je tu aj navonok zjavná súvislosť medzi orechom a mysľou človeka už len preto, že orech sám osebe vyzerá ako ľudský mozog. Celý je podobný hlave človeka. Vonkajší zelený obal plodov reprezentuje vonkajšiu pokožku lebky. Vnútorný plod sa úplne podobá mozgu. JDokonca jedenie orechov podporuje jeho činnosť.

Jedlé vnútro je chránené tvrdou škrupinou, ktorú treba silou prasknúť. Aj človek musí mnohokrát prelomiť tvrdosť starých návykov, odhodiť staré limity a spútania, aby urobil veľký krok dopredu a začal nové štádium života. Orech nesie ochranu v rozhodujúcich prelomových okamihoch, pri veľkých rozhodnutiach a zmenách v živote. Poskytuje štít, obrannú bariéru, pod ktorou je bezpečné založiť a rozvíjať nový vzor identity.

V tradičných ľudových rituáloch sa orechy používali pri obradoch dospievania, prechodu z mladšieho do vedomejšieho štádia života. Kedysi mladý muž pred svadbou zvyčajne zasadil niekoľko mladých orechov, aby prechodné štádium bolo dobre podporené a chránené. V živote človeka sa nachádza vždy niekoľko medzníkov, ktoré treba chrániť, aby sa nový stav ďalej dobre vyvíjal.

Prechod do nového štádia bytia oznamuje napríklad začervenaním listov, keď rašia (neskôr zozelenejú), zružovením kvietka, keď je opelený (neskôr je šupka orecha zelená), prasknutím škrupiny vyžadujúcim silu, keď sa niekto chce dostať k jadru (veci)...

Orech už samotným vzhľadom a charakterom navodzuje pocit bezpečia. Pod orechom nič iné nerastie, orech si chráni svoje územie. Konáre rozprestiera do diaľky, zaberá veľa miesta a poskytuje veľa tienistého priestoru. Ponúka určité osamostatnenie bez vplyvov vonkajších síl.

Zámerom orecha je ochrániť novo vzniknutý stav, aby bolo zabezpečené, že toto spočiatku krehké štádium nebude znečistené okolitými vplyvmi, ani ničím škodlivým. Orech poskytuje uistenie, že nový cieľ a zmysel života ľudskej duše bude uchovaný, aby sa človek nevzdialil od svojich vlastných ambícií, aby zotrval a rozvíjal vlastnú identitu. Pomáha udržiavať smerovanie života.

O spôsobe cvičenia meditácie 

O joge <   Cvičenia duše  < Liečivé zmyslové vnímanie <  späť

Kultivácia zmyslového vnímania a jeho preduchovnenie   <   Základné cvičenia zmyslového vnímania