02 Apríl 2024
Netýkavka žliazkatá - impatiens glandulifera
Netýkavka žliazkatá (impatiens glandulifera) je letnička. Každý rok nanovo vyrastie zo semienka celá rastlina. Na jar vyklíči a do júla môže dosahovať až 2 metre do výšky. Je to obdivuhodný výkon. Darí sa jej na každom druhu vlhkej pôdy. Semienka sú ťažké a počas zimy zostávajú v bahnitých brehoch po predjarných záplavách. Keď vyklíčia, zakryjú holú pôdu. Vytvára sa tak celá kolónia rastlín, ktorá udusí akúkoľvek súperiacu rastlinu.
Netýkavka je pôvodne Himalájsky balzam. U nás bohato pokrýva brehy potokov a malých riek. V Himalájach žije vo výške od 1 800 m.n.m. do 4 000 m.n.m a je tam tiež rovnako dominantná. Odtiaľ sa rôznymi cestami rozširuje po svete tam, kde ju ľudia potrebujú.
V porovnaní s inými letničkami rastie výrazne rýchlejšie, niekedy aj 25 mm za deň, čo je pozoruhodná rýchlosť. Štruktúra rastliny je jednoduchá. Podobne ako u bambusu je steblo diferencované do segmentov s prstencami, ktoré ho podporujú a dávajú mu stabilitu. Je mäsité a duté. Celá rastlina je ťažká od vody. Odtrhnutá rastlina stráca vodnatosť a rýchlo vädne a hynie. Stonka je zafarbená do červena alebo do medeno-bronzova. Bočné stonky rastú šikmo nahor v 60 stupňovom uhle k hlavnej stonke, ktorá je na priereze okrúhla. Vzhľad rastliny je vzpriamený, kardinálny, priamy, silne štruktúrovaný.
Listy sú tmavozelené, elegantné, tvarované ako kopija s výrazným stredným rebrom, s jemnulinko zúbkovaným okrajom.
Na vrchu stonky vyrastajú kvetinky visiace každá zvlášť. Majú zvláštny exotický tvar, čo viedlo k ľudovým pomenovaniam ako „policajná prilba" alebo „orchidea chudobných". Kvietky majú päť lupeňov, ktoré sú čiastočne zrastené a tvoria otvor do intimity kvetu. Túto komôrku navštevujú včely hľadajúce nektár. Každá kvetina rastie samostatne, upevnená navrchu, v bode rovnováhy.
Farebne a čiastočne aj tvarom sa vo svete vyskytuje množstvo variant kvetov. Od bielo-ružových, cez rôzne farebné kombinácie svetlejšej a tmavšej ružovej alebo jednofarebné kvety v rozličných stupňoch intenzity ružovej, niekedy až do purpurovej farby.
Keď priletí včela, má na svojom chrbátiku prichytený peľ z iného kvetu netýkavky. Rastlina má natrčený piestik smerujúci na včelí chrbátik. Čiže keď včela vchádza, peľ sa zachytí z chrbátika na blizne kvetu. Je to pôvabný spôsob ako sa zabezpečí krížové opeľovanie. Celý opeľovací proces sa odohráva v úkryte a ochrane jednotlivých kvietkov.
Nádherný a príťažlivý kvet tým, ako visí a hojdá sa na tenkej stopôčke, ukazuje na ľahkosť a gráciu, ktorá je pre netýkavku charakteristická. Zároveň je to kontrast voči napätiu v strukoch so semienkami, ktoré sa objavia, keď opadajú okvetné lístky.
To najtypickejšie a najzvláštnejšie sú u netýkavky práve semená. Tvoria sa a dozrievajú v strukoch. Jemné a lesklé štíhle struky sa naťahujú smerom preč od stonky. Línie pnutia sú viditeľné po stranách strukov.
Keď je struk zrelý, semienka z rastliny vystreľujú explozívnou silou, ako náboje zo zbrane. Môžeme to zažiť, keď sa struku čo len jemne dotkneme, no stačí, aj keď sa pri ňom niečo pohne ihneď prudko vystrelí. Strany struku sa otvoria a zmrštia takou silou reakcie, že sa semienka vystrelia do veľkej diaľky. Je to počuť ako jemné strely. Táto explozívna sila je pre netýkavku veľmi ilustratívna. Je to iskrivá reaktivita, popudlivosť, ktorá sa prejavuje ako neočakávané tryskanie energie. Podobné iskrivé explózie, podráždenia a pnutia poznáme aj u ľudí. Preto sa netýkavka po latinsky volá impatiens – netrpezlivá, nedočkavá, nedotklivá, rozhorlená.
Ak je aj v človeku také obrovské napätie ako v strukoch netýkavky, môže to viesť k prudkým a neutíchajúcim bolestiam. Tu môže byť netýkavka pomocníkom k úľave.
- 2004 - 2007 - 2012 -
O joge < Cvičenia duše < Liečivé zmyslové vnímanie < späť
Kultivácia zmyslového vnímania a jeho preduchovnenie < Základné cvičenia zmyslového vnímania