20 Január 2024
Ladoňka dvojlistá, scilla bifolia
Ladoňka kvitne veľmi skoro na jar v presvetlených riedkych lesoch a hájoch. Je to jednoznačne mocne ochranný kvet rovnováhy.
V súlade s túžbou duše po rovnováhe ladoňka napráva poruchy SRDCA a vracia mu správny rytmus (o-scilla) a súčasne (bi-folia) dáva silu mozgovým blanám a udržiava MOZOG v dobrej činnosti.
Typická forma drobnej rastlinky má dva listy, ktoré vyrastajú zo zeme na dve protichodné strany. Odtiaľ názov bifolia - dvojlistá. Je to jasný prejav symetrie a rovnováhy. Medzi štíhlymi listami vyrastá stonka s jedným alebo viacerými kvietkami modro-fialovej farby. Každý z kvietkov stojí na vrchole samostatného výhonku vyrastajúceho z centrálnej zvislej stonky.
Stonka má bordovo lilavú farbu. Je nízka asi 10 - 15 cm. Listy sú zelené s bordovým okrajom. Tvar majú veľmi štíhly, kopijovitý, hladký a trochu preliačený, aby po ňom mohla nadol ku korienkom dobre stekať voda alebo rosa. Žilkovanie listov je veľmi jemné pozdĺžne a nenápadné.
Okvetných lístkov je šesť, modro lilavej farby, a vyrastajú symetricky von zo stredu kvetu. Stred je obkolesený šiestimi pomerne výraznými tyčinkami rovnakej farby sústredených tiež do kruhu okolo stredového piestika, taktiež modrasto-fialového. Aj peľ je fialový.
Na jednej hladkej stonke môže vytastať ak viac pukov a kvietkov.
Formotvorné sily neba prejavené v rastlinách
Formové sily bytostí planét sa prejavujú v reči foriem rastlín. Napríklad včely prežívajú vo svete rastlín, v takto čarovne geometricky utváraných kvetoch, vernú podobu neba, ku ktorému lietajú.
Symbol šesťcípej hviezdy prepája myseľ so srdcom, spája sféry božské so sférami ľudskými. Spája to, čo prúdi zhora ako múdrosť s tým, čo prúdi zdola nahor ako láska. Podobne ako stojí ladoňka v pôsobení týchto dvoch prúdov, aj človek sa môže učiť včleňovať sa do tohto plynutia medzi nebom a zemou. Ladoňka ho to môže učiť. A nielen ona.
Čo sú to formotvorné sily neba? Ako a kde vznikajú a pôsobia? Aby sme dospeli pomocou cvičení duše s rastlinami k odpovediam na takýto druh otázok, musíme nasmerovať pozornosť iným spôsobom, než keby sme sa pýtali na étery alebo napríklad na liečebné účinky pre človeka. Podľa toho, akým smerom bude upriamená otázka, v tom odbore dostaneme aj odpovede. Ak sa pýtame na liečebný účinok, tejto oblasti sa budú týkať aj odpovede, resp. získané poznatky.
Na začiatku akéhokoľvek cvičenia sa venujeme najskôr vernému pozorovaniu fyzických foriem a farieb a až následne si o nich tvoríme ďašie upresňujúce otázky. Napríklad: "Aký význam má šesťcípa forma kvietku ladoňky?" Všetky tieto základné cvičenia si vyžadujú opakovanie a spätný návrat k objektu pozorovania v predsatvách v spomienke.
Výzor, formy, farby a ďalšie charakteristiky priamo súvisia s povahou bytosti rastliny, ktorá týmito vonkajšími znakmi prejavuje svoju vnútornú povahu. Tieto súvislosti popisujeme tiež veľmi podrobne na príklade čakanky.
O joge < Cvičenia duše < Liečivé zmyslové vnímanie < späť