20 Október 2024
Zdravie - logika a zákony III –
Prístupy k liečeniu chrbtice
Článok Heinza Grilla uverejnený dňa 17. mája 2024
po nemecky: https://heinz-grill.de/heilansatz-wirbelsaeule/
po slovensky: https://heinz-grill.de/sk/liecenie-chrbtica/
Pre zdravé fungovanie pohybového aparátu môže mimoriadne vernú službu poskytnúť praktická aplikácia trojčlennosti fyzického tela. Rudolf Steiner v antropozofii hovorí o póle hlavy, ktorý spolu s nervovo-zmyslovým systémom predstavuje vrchnú realitu skutočnosti byť človekom, potom o strede v takzvanom rytmickom systéme, ktorý je prostredníctvom dýchania a srdcovo-obehovej funkcie lokalizovaný hlavne v oblasti hrudníka, a napokon o systéme metabolizmu a končatín, ktorý svoje osobitné schopnosti ozrejmuje v rozvinutom živote vôle. Sú to tri veľké systémy, ktoré navzájom pôsobia jeden na druhý a ovplyvňujú najrozmanitejšie pomery zdravia a choroby.
Tri články ľudského organizmu podľa antropozofickej klasifikácie.
Chrbticu je teraz možné rozčleniť rovnako na tri rôzne časti. Najnižší úsek s krížovou kosťou a driekovou chrbticou je stabilnou pevnou základňou, stredná časť hrudnej chrbtice je veľmi pohyblivou dynamickou jednotkou a nakoniec krčná chrbtica tvorí veľmi senzitívny vrchný pól s jemnejšie členenými stavcami. Pri väčšine obmedzení, ktoré postihujú chrbticu, stred vykazuje príliš slabú pohyblivosť, pričom dolná časť chrbta často podlieha ochabnutiu a krčná chrbtica s ramenným pletencom má sklon k nepríjemným chronickým napätiam. Cvičenec jogy s ťažkosťami v chrbte spravidla hľadá pomoc prostredníctvom relaxačných metód. Ak je však napätie v hornej oblasti šije spôsobené slabosťou strednej alebo dolnej časti chrbta, mnohé relaxačné metódy prispejú k uzdraveniu len minimálne. Cvičiaci potrebuje cieľavedomý budujúci rozvoj, ktorý je zvyčajne nasadený zo stredu chrbtice, aby toto budovanie mohlo pôsobiť proti mnohým napätiam a proti nefyziologickým pomerom v tele, ktoré sú s napätiami spojené.
Pri všetkých ťažkostiach, ktoré súvisia s chrbticou, no nie iba pri nich, ale aj pri všetkých ostatných stavoch slabosti, vyčerpania a nervovej nadmernej podráždenosti je priaznivé, ak si cvičiaci v prvej fáze zaoberania dostatočne uvedomuje trojčlennosť chrbtice - vrch, stred a spodok. Proces zvedomovania je prvým krokom k vyliečeniu. Prináša prvú zmysluplne zvolenú aktiváciu nevyužitého potenciálu, ktorý je prítomný v chrbtici a okrem toho poskytne zmysel pre poriadok v celkovom hospodárení tela.
Ak by človek nasadil iba nácvik relaxácie vo vrchnej chrbtici, a to až vtedy, keď je napätá a bolestivá, prehliadal by možnosti, ktoré by mohla ponúknuť hrudná chrbtica a spevnená drieková chrbtica. V prípade oslabenia dolnej časti chrbta sa často necháva bez povšimnutia vrchná dimenzia, ktorá je akoby zaťažená depresívnymi pocitmi alebo sa zdá byť nekonečne vyčerpaná nadmernou intelektuálnou stimuláciou. Krok vedomia, že chrbtica vo svojich troch úsekoch spolupôsobí vyvažujúc a vzájomne sa dopĺňajúc, ostáva veľmi často neuskutočnený, no hoci veľa ľudí cvičí jogové pozície, ale s problémami s chrbtom stále nedokážu dostatočne pohnúť.
Po dôkladnej uváženej predstave o trojčlennosti chrbtice by sa pri všetkých ťažkostiach s chrbtom mal do pozorovania pribrať stredný región. Hrudná chrbtica môže pôsobiť vyrovnávajúco tak na krčnú ako aj na driekovú chrbticu. Keďže tento región býva spravidla menej postihnutý herniami platničiek a bolesťou než jeho vrchný a spodný sused, jeho význam sa často prehliada. Avšak práve na tieto oblasti stredu by sa mala nasmerovať najväčšia pozornosť a tam by malo dochádzať k nárastu sily pnutia s pružným, ako aj stabilizujúco-dynamickým nasadením.
Tento stred chrbtice sa dá najľahšie lokalizovať, ak cvičiaci venuje pozornosť 9., 10., 11. a prípadne aj 12. hrudnému stavcu. Ide približne o výšku oblasti žalúdka, pečene a obličiek. Vrchná oblasť s hlavou, šijou a plecami by mala byť vďaka prirodzenému zvedomeniu čoraz ľahšia a zrelaxovanejšia. Spodnú oblasť s krížovou kosťou a bedrovými stavcami necháva cvičiaci čo možno najviac v prirodzenom sústredenom stiahnutí a pokoji. V žiadnom prípade by sa cviky nemali príliš zameriavať na driekovú oblasť, pokiaľ je táto už oslabená herniou platničiek alebo podráždením nervov. Stred so svojou dynamickou, stúpajúcou aktivitou poskytuje odľahčenie smerom nadol a vzrastajúcu voľnosť smerom nahor, čo napokon celkom prirodzene vedie k lepšiemu uvoľneniu.
V ďalšom pozorovaní budú predstavené rôzne cvičenia, ktoré sa vykonávajú v trojčlennosti v zmysle aktivácie potenciálu stredu.
Hore voľné, v strede dynamické, dole odľahčené
Zdravie - Logika a zákony < späť Pobyty v prírode sú liečivé - II < späť --- vpred > Prístup k cvičeniu pomocou telesných cvičení - IV