meditácie

články

 

Výhľady na rok 2025

 

Joga je viac než ásana.

 aktuálne cvičenia:
Liečivé zmyslové vnímanie

 

Nechceme Vás učiť a vnucovať Vám náš obraz sveta a človeka, chceme vo Vás podnietiť sily a schopnosti, ktorými si Vy sami vytvoríte pravdivý obraz o sebe a o svete.

aktuálne témy:
Zdravie - Logika a zákony 

meditácia ako dar

Zdravie - Logika a zákony - IV

Prístup k liečeniu pomocou telesných cvičení

Článok Heinza Grilla uverejnený dňa 23. mája 2024 na jeho stránke
po nemecky: https://heinz-grill.de/logik-heilansatz-uebungen/
po slovensky: https://heinz-grill.de/sk/logika-liecenie-cvicenia/

Aktivita, ktorá prebieha pomocou rôznych telesných cvičení, vedie k lepšej schopnosti vnímania, ďalej k cielene nasadzovanej pružnosti a posilneniu sily pnutia a nakoniec všeobecne k odľahčeniu s následným pokojom a regeneráciou tela.

Uvoľnenie sa vždy týka horných častí tela a malo by byť počas cvičenia príkladne sprevádzané vedomím. Dynamika sa uvoľňuje zo strednej časti tela, rovnako pri mnohých jednoduchších, ako aj pri náročnejších polohách. Pokojný základ sa napokon týka celého tela a často aj spodných regiónov, ako je oblasť panvy a brušná dutina.

Prvé jednoduché cvičenie je možné vykonať v sede na pätách. Človek sa posadí úplne uvoľnene a vzpriamene na podložku alebo koberec a uvedomí si tri oblasti: spodnú časť chrbta a panvu, stred v hrudnej chrbtici a hornú oblasť hlavy, šije a pliec. Už samotná pozornosť na toto členenie vedie k uvoľneniu periférie a prirodzenému, jemnému napriameniu.

Teraz cvičiaci zodvihne paže nad hlavu, zatiaľ čo plynúca, nahor pozdvihujúca dynamika vzniká zo stredu, teda z dolnej a strednej časti hrudnej chrbtice. Hrudná kosť sa zľahka dvíha nahor. Paže kĺžu čoraz viac nahor bez napínania a bez toho, žeby počas pohybu zaťažovali telo. Vzťah napätia v hrudnej chrbtici voči pleciam a napokon voči nahor vyprúďujúcim, akoby vznášajúcim sa, levitujúcim pažiam, by mal cvičenec živo preciťovať asi dve minúty. Práve udržaním rozloženia napätia po dobu aspoň tridsiatich sekúnd alebo lepšie ešte dlhšie, sa cielenejšie vytvorí pomer dynamickej expanzie voči uvoľneným oblastiam tela. Stred bude vďaka tomu silnejší. Telo sa smerom nahor javí svetlejšie a slobodnejšie.

V polohe sedu na pätách sa rozvinie jednoduchá variácia, keď sa jedna paža spustí nadol a druhá v protiťahu vyvinie jemnú, ale slobodnú silu ťahu výrazne vedenú zo stredu smerom nahor. V tejto polohe sa dá veľmi presne zažiť stred, približne pri ôsmom, deviatom a desiatom hrudnom stavci.

Inak, a možno trochu náročnejšie, sa javia tieto dve pohybové formy s pozdvihovaním hrudníka, keď sú nohy vystreté smerom dopredu. Vnucuje sa tu síce poklesnutie krížovej kosti dozadu, čomu treba čeliť riadnym zdvihnutím a vzpriamením. Táto poloha by sa mala udržiavať s uvoľnenou pokožkou, plecami a šijou aspoň jednu minútu. Je priaznivé, keď je centrovanie smerované do stredu chrbtice.

Ak sa podarí vyzdvihnúť sa nahor z dynamiky stredu, tak môže byť telo teraz ešte vedené ďaleko do dĺžky. Počas cvičenia je cielene udržiavané vedomie aktivity, pokožka by mala zostať uvoľnená. Keď sa táto variácia cvičí so skutočným rozpínaním, aktívne sily v strede stúpajú a spodná časť chrbta sa môže uvoľniť. Je to aktivita, ktorá poskytuje liečivý prírastok sily.

Trochu náročnejšia forma, ktorá však nemusí byť vykonaná perfektne, sa rozvinie v polohe ľahu na bruchu. Jedna paža podopiera telo, zatiaľ čo druhá sa vysúva nahor do zdvihnutia smerom dopredu. Hrudná chrbtica aktívne dvíha do výšky hlavu, plecia a pažu smerujúcu nahor. Podopieranie sa predlaktím o zem je len z dôvodu rovnováhy. V žiadnom prípade by sa nemalo telo tlačiť nahor pomocou podopretej ruky, pretože to by pôsobilo proti aktívnej dynamike zo stredu chrbta.

Aktívne nasadenie, ktoré sa tu vynakladá, má v konečnom dôsledku usporadúvajúci a harmonizujúci účinok posilňujúci životné sily. Dýchanie počas cvičenia prúdi v prirodzenom rytme bez zábran. Vykonávaním týchto jednoduchých cvičení raz denne sa súčasne rozvíja povedomie o troch úsekoch, v ktorých sa chrbtica zapája do svojho fyziologického spolupôsobenia. Na vzpriamovanie sa zo stredu je možné napokon nekomplikovane dbať aj počas celého dňa.

V ďalšom článku bude popísané, ako tieto cvičenia podporujú prirodzené zlepšenie vzťahov a zintenzívnenie vnímania v živote.

Zdravie - Logika a zákony   <  späť 

         Prístupy k liečeniu chrbtice - III  <  späť ---

---     vpred >  Sila pnutia chrbtice a depresia - V