meditácie

články

22.11.2024 o 16:16

 

Joga je viac než ásana.

 aktuálne cvičenia:
Liečivé zmyslové vnímanie

 

Nechceme Vás učiť a vnucovať Vám náš obraz sveta a človeka, chceme vo Vás podnietiť sily a schopnosti, ktorými si Vy sami vytvoríte pravdivý obraz o sebe a o svete.

aktuálne témy:
Zdravie - Logika a zákony 

pripútanosť, väzby a sloboda

Zákony zdravia - V

Sila pnutia chrbtice a depresia

Článok Heinz Grilla uverejnený dňa 3. júna 2024 na jeho stránke:
po nemecky: https://heinz-grill.de/depression-wirbelsaeule-aktivitaeten/
po slovensky: https://heinz-grill.de/sk/depresia-chrbtica-aktivity/

Ako bolo napísané v minulom článku, najpodstatnejšia pružná sila pnutia chrbtice sa tvorí hlavne z jej stredu, teda obzvlášť zo spodnej a strednej hrudnej chrbtice. Keď je nasadenie v tejto oblasti veľmi dynamické a aktívne, krčný úsek chrbtice nadzmyslovo levituje nahor a spodná časť chrbta sa odľahčuje od svojich utláčajúcich a vyčerpávajúcich pocitov tiaže. Aké psychické aktivity vykonávané popri niektorých telesných cvikoch podporia túto pružnú silu pnutia zo stredných úsekov chrbtice? Aktivity, ktoré človek môže vykonávať, sa predovšetkým vzťahujú na telo a po ďalšie, vždy sú tiež vedomými, cieľovo orientovanými a mentálnymi alebo nadzmyslovými hnutiami. Teraz budeme venovať pozornosť práve psychickej aktivite.

Pružná sila pnutia chrbtice najviac trpí v dôsledku prejavov depresie. V obraze tejto choroby sa hlava javí ako zatlačená, ťažká a jednotlivcovi, ktorý trpí týmto stavom, nechýba iba pružná sila pnutia na vzpriamenie sa, ale aj záujem vstupovať do vzťahov s ostatnými. Mocne na neho pôsobí sklon stiahnuť sa, spojený s ťažkým trpiacim pohľadom, ktorý až takmer pohlcuje svetlo z okolia a mliaždi celé telo. Pri depresiách sa v prevládajúcej miere skutočne rozvíjajú ťažkosti s chrbticou, obzvlášť v dolnej časti chrbta a ďalej tiež artróza bedrového kĺbu.1 Celá horná časť tela vplyvom gravitácie tlačí na spodnú a zabraňuje prirodzenému, živému, metabolicky interaktívnemu kolobehu stavebného chondroitín sulfátu s jeho amínovými a glukózovými zložkami, ako aj ďalších minerálov, ktoré sú dôležité pre spojivové tkanivo. Chrupavkové substancie a medzistavcové platničky sú typom spojivového tkaniva a vyžadujú určitý druh odľahčenia, aby si udržiavali svoju pružnú silu pnutia a mohli opäť ako špongia nasávať živiny. Pružné a dynamické svaly sú k tomu veľmi prospešné.

 

Pri depresívnom rozpoložení je ťažké nadviazať kontakt prostredníctvom zmyslov a s celkovou myšlienkovo orientovanou schopnosťou vnímania. Napriek tomu by sa človek mal vychovávať k tomu, aby nezotrvával v týchto náladách.

Foto: Lutz Franken

Ak je tento stred v dolnej a strednej časti hrudnej chrbtice oslabený, psychika má prirodzene tendenciu stiahnuť sa, zhromažďovať rezervy2 a vyhýbať sa výzvam. Teraz venujme pozornosť súvislosti medzi aktivitou zmyslov a pružnou silou pnutia strednej časti chrbtice. Vstupujú oči skutočne do vzťahu s javmi života, vnímajú farby, tvary a jednotlivosti? Keď je stredná oblasť chrbta oslabená, zmysly sa spravidla nefyziologickým spôsobom stiahnu do seba a jedinec už nežije vo vzťahoch v prirodzenej, radostnej výmene, ale skôr v pocite rezervovaného správania a neprirodzeného vyčerpania.

 

Ak je hrudná chrbtica aktívna a pozdvihnutá, zmysly sa otvárajú, no pokiaľ táto dynamika chýba, cvičiaci ostáva skôr akoby uväznený vo svojom tele. Rozdiel, aj keď je u zobrazených gymnastiek len veľmi jemný, pôsobí fyziologicky a psychicky veľmi mocne.

Kresba Andrea Partheymüller-Gerber

Ak si cvičiaci pripomenie jednotlivé spôsoby nasadenia cvičení uvedené v predchádzajúcom článku a učí sa ich cvičiť v rôznych ľahkých aj náročnejších variáciách, môže aj naďalej v každodennosti venovať pozornosť spôsobu, akým vstupuje do vzťahu so svojimi blížnymi a s javmi sveta. To, ako je vzťah utváraný a uskutočňovaný, je dôležité pre chrbticu a jej zdravé a bohaté zásobovanie živinami. Každá vzťahová činnosť si vyžaduje rozvíjanie zmyslov smerujúcich k fenoménom sveta a vyžaduje si skutočné vzpriamenie. Čím viac panuje letargia či dokonca ospalosť, tým menej je človek v aktívnom prúde vnímania a vedomého prežívania vonkajšieho sveta, ako aj svojho vlastného vnútorného sveta. Vyčerpanie, ktoré je dnes také časté, tlačí ľudí nielen fyzicky, ale aj psychicky k stiahnutému správaniu a hromadeniu rezerv. Aktívna účasť, keď sa človek skutočne cíti vo vzťahu a keď sa nachádza v zdravom prúde vnímania, je potom výrazne znížená.

"Som práve v depresii." Žiaľ, veľa ľudí je spokojných s týmito diagnózami a už nie sú schopní posunúť sa vpred k svojim ďalším cieľom, ktoré by práve mohli byť uzdravujúce. Je možné položiť si otázku: Odovzdávam sa svojim pocitom alebo sa upriamujem na vedomú činnosť, nadväzovanie vzťahov alebo sa zaoberám témami?

Foto: Lutz Franken

Napríklad, ak človek starostlivým pozorovaním zistí, že príliš ostáva v rezervovanom správaní a chcel by sa ochrániť pred mnohými vplyvmi dňa, mal by si urobiť plán ako čoraz viac vstupovať do vzťahov s kolegami, priateľmi, príbuznými alebo vo všeobecnosti s blížnymi. Spätné uvrhnutie na seba samého je začiatok chorobnej situácie, pretože chýbajú prirodzené, vzájomné a živé prúdy vnímajúceho integrovania.

Jedinec dnes potrebuje vedomú a k cieľu vedúcu aktiváciu svojho potenciálu myslenia, cítenia a napokon konania. Každý deň si musí ako predsavzatie stanoviť kroky aktivity vo vzťahoch a cvičiť si schopnosť postaviť sa priamo voči letargickým fázam a všemožným depresívnym náladám. Dnes sa veľmi často používa fráza, že by mal človek počúvať svoje telo. No presne vzaté, človek nemôže naozaj „počúvať" svoje telo, pretože to podlieha hmotným zákonom a energetickým vplyvom zvonku. Čo by teda mohlo znamenať počúvať svoje telo v ideálnom prípade? Je iste dôležité všímať si príznaky na tele a učiť sa ich vysvetľovať. Pri učebnom kroku aktivovania vzťahov musí byť človek schopný rozlišovať medzi skutočnými fyzickými podmienkami a emóciami. V depresii alebo zúfalstve emocionálne nabitá myseľ nalieha na to, aby sa pozornosť a mnohé nevedomé strachy by chceli získať istý druh pokoja a oddychu, ktorý však v skutočnosti neexistuje.

Z tohto dôvodu človek, ktorý sa učí sám rozhodovať o svojom zdraví, sa nesmie vydať napospas emóciám, ktoré zrkadlí jeho vyčerpané telo. Každý deň si musí nanovo dávať predsavzatia uskutočňovať nové kroky v oblasti vzťahov, vzchopiť sa a spracovávať tematické obsahy, vyhľadávať komunikáciu, a tým prekonávať svoje emócie.

Aktívna orientácia na nadväzovanie vzťahov a najlepšie na primerane názornú tému podporuje práve tie sily, ktoré celkom automaticky mobilizujú chrbticu, aby sa vzpriamila. Ak sa niekto pristihne, že sám v sebe nenachádza žiaden záujem, tak napriek tomu má sám seba vychovávať ku vzťahom a záujmu, k vedomému vnímaniu rôznych javov a k účasti a záujmu o svojich blížnych. Cvičiaci by preto nemal počúvať telo so všetkými jeho emocionálnymi vzostupmi a pádmi, ale mal by si stanoviť ciele, ktoré presahujú nálady sympatie a antipatie, ziskov a strát. Krásna sféra vzťahov sa otvorí dlhšie trvajúcou pozornosťou voči ľuďom a témam, na ktorých je možné spoločne pracovať.

Jasne sa dá študovať súvislosť stredného úseku chrbtice s oblasťou očí a otvorenými zmyslami. Keď sa stred podlomí, trpí aj mentálna otvorenosť.

Kresba Angeika Gigauri

Poznámky:

1 Podľa štúdie, do ktorej sa v Nemecku zapojilo 1 000 študentov, až takmer 55 % študentov trpí ťažkosťami s chrbticou. Na vzostupe sú aj diagnózy depresie. (Tlačová správa TK vydaná 1.6. 2024.)

2 Hromadenie rezerv sa môže zdať nevyhnutné ako reakcia na tak často sa vyskytujúce vyčerpanie. Ak však človek zadržiava sily, ktoré by vlastne mal zmysluplne použiť a vyhýba sa zdravým požiadavkám života a vývoja, z dlhodobého hľadiska nemôže nastať priaznivé a radostné budovanie životných síl. Človek sa čoraz viac zaťažuje rezervami a spolu s nimi sa vydáva do akéhosi vnútorného väzenia.

Zdravie - Logika a zákony   <  späť 

        Prístup k liečeniu pomocou telesných cvičení - IV  <  späť    ---

---     vpred > Sila vedomia prostredníctvom pozornosti - VI