18 December 2023
4. februára 2023
Meditačný obsah č. 176:
V ekonomickej situácii súčasnej doby a pri zaobchádzaní s peniazmi môže jednotlivca zastihnúť bytostná sila starostí a jeho konanie môže jednostranne naviazať na istoty, uchovanie rezerv a lakomú fixáciu. Staroveký filozof Herakleitos prišiel s krásnou formuláciou, ako sa protichodné obrazy navzájom v živote dopĺňajú a motivujú k prospešnému celkovému vývoju:
„Nie je dobré, aby sa splnilo všetko, po čom túžiš: vďaka chorobe spoznáš hodnotu zdravia, pri zle hodnotu dobra, vďaka hladu nasýtenie, pri námahe hodnotu pokoja."
Herakleitos hovoril ďalej aj o Logu alebo vnútornom tajomstve, ktoré žije vo všetkých javoch ako prvotná múdrosť. V každom prípade vysporiadavanie sa so zložitými ekonomickými podmienkami súčasnej doby vedie k nárastu ideí, ktoré sa môžu v budúcnosti rozvinúť smerom k novším a lepším formám spotreby.
Ale starosť, ako veľkú, mocnú bytosť, by mal jednotlivec včas objaviť vo svojej duši, nielen ako v ňom robí neplechu, ale aj ako sa šíri v súčasnom kolektívnom dianí ako taký požiar sugestívne a s mnohými emóciami. Narábanie s peniazmi a majetkom si dnes vyžaduje odvážne a nápadité vedomie. Jednotlivý občan sa musí v rámci súčasných podmienok nanovo učiť náležite podnikať. Nesmie sa však nechať poháňať starosťami, ale mal by sa chopiť duchovného vývoja.
Múdre hospodárenie vedie k prepojeniu s blížnymi, k oslobodzujúcim pohybom v posmrtných ríšach, tam, kde sa duše zomrelých zdržiavajú, a vedie k trvalému pokroku. Naozaj vedome vykonávané podnikanie, pri zachovávaní zmysluplných potrieb a s víziou celku, vedie k zdravej inkarnácii duše s prirodzenou láskou k matérii a k ľudstvu. Ten, kto podniká, a to je každý jednotlivec, neustále zvyšuje vnímanie hodnôt vo svetovom bytí. Pre neho neexistuje žiadna strata, ani pochybenie.
Problémy nerobí napríklad skutočnosť, že je k dispozícii málo prostriedkov. Oveľa viac je účinná bytosť pripútanosti starosťami a z nej vyplývajúca subjektivita, ktorá sa snaží problém vyriešiť prílišnou horlivosťou, to znamená zarábaním peňazí a hľadaním cesty z krízy, teda spätným naviazaním sa a bráni skutočnému posilneniu myšlienok a nakoniec solídnemu podnikaniu. Pripútanosť duše by preto mala byť vedomím dostatočne rozpoznaná a pomocou vedomia relativizovaná.
Rozširujúce zdroje:
V Kázaní na hore (Mt 6,25) sa píše:
„Preto vám hovorím: Nebuďte ustarostení o svoj život, čo budete jesť a piť, ani o svoje telo, čo si oblečiete. Či nie je život viac ako jedlo a telo viac ako odev?"
Pojmom „život" sa mieni tvorivý svet ľudí a tento je viac ako hmota pokrmu. Ak je telo aj naďalej viac ako oblečenie, potom je zdravie viac ako všetok majetok a veci; telom je myslený nedotknutý a o pokrok usilujúci zdravý človek. Rozlišovanie medzi matériou ako prejavenou formou a životnými silami, ktoré má človek k dispozícii, nechce vypovedať o ničom inom, ako o tom, že jednotlivec, ak je pripútaný starosťami o jedlo a oblečenie, zamešká najdôležitejšie tvorivé podmienky existencie.
Evanjelium používa obrazy a nemieni tým, že by sme mali hodnotiť matériu ako jedlo a odev ako bezvýznamné, iba nabáda k zásadnému rozlišovaniu v zmysle rozvoja životných síl.
meditácia č. 175 < späť zoznam meditačných obsahov vpred > meditácia č. 177