meditácie

články

21.6.2024 o 16:16

 

Joga je viac než ásana.

 aktuálne cvičenia:
Liečivé zmyslové vnímanie

Nechceme Vás učiť a vnucovať Vám náš obraz sveta a človeka, chceme vo Vás podnietiť sily a schopnosti, ktorými si Vy sami vytvoríte pravdivý obraz o sebe a o svete.

1. júla 2023

Meditačný obsah č. 197

Rudolf Steiner prostredníctvom antropozofie relatívne rozsiahlym spôsobom rozšíril v spoločenskom živote pojem sféra éteru alebo éterická sila. Starší bádatelia a učitelia, ako napríklad Paracelsus, však poznali tento pojem vďaka vtedajším živým a intuitívne chápaným prirodzeným podmienkam. Aristoteles, filozof kresťanského letopočtu, poznal prirodzeným spôsobom éterické telo a nazýval ho threptikon, duša vyživovacia alebo psyché, pričom v starších filozofických náukách mala psyché význam viac komplexne vesmírny. Paracelsus nazýval životné telo aj spiritus vitae. Nezamieňajme však jemné éterické sily s éterickými olejmi, aké sa používajú do vonných lámp. Éterické sily predstavujú jemný svet života so samostatnými silami nezávislými na tele, so slnečnými silami.

Pre nasledujúcu meditáciu poslúži veľmi jednoduché a pre praktickú schopnosť rozlišovania dôležité porovnávanie. Existuje pojem takzvaného pozitívneho myslenia, ktorý sa objavuje ako nastavenie v zmysle optimistického pohľadu na javy a okolnosti bytia. Oproti tomuto pozitívnemu mysleniu sa dá postaviť vedomé reálne predstavovanie si a vnímanie. Dá sa povedať: Pozitívne myslenie je o tom, že hospodárska kríza, ktorá momentálne panuje vo svete, bude mať priaznivý priebeh. Alebo si môžeme o hospodárskej kríze vytvoriť názor podľa toho, ako sa ukazuje v rozličných podnikoch, bankách, štátnych systémoch a v rozličných krajinách, ako aj o doterajších príčinách a z nich vyplývajúcich budúcich účinkoch. Napokon treba z týchto dvoch porovnávaných predstavových obrazov myslieť a ďalej rozvinúť aktívne riešiteľnú víziu budúcnosti. Tento druhý spôsob myslenia neoznačujeme ako pozitívne myslenie, ale ako predmyslenie, myslenie vopred, ako konštruktívnu tvorbu predstáv a v konečnom dôsledku ako bytostný tvorivý princíp.

Tak ako meditujúci musí venovať intenzívnu a vedomú pozornosť vo vzťahu k olivovému stromu alebo k vete, ako sme sa s tým stretli v poslednej meditácii, v rovnakom zmysle si musí cvičiaci navyknúť v rôznych oblastiach života, aby neostal lipnúť na povrchných rýchlych úsudkoch, hodnoteniach alebo emocionálnych odhadoch, ale si musí vytvoriť vzťah k rozličným podstatným javom života s jasnými myšlienkami a predstavami. Ako by bolo možné spoznať bytosť olivovníka, ak by si cvičiaci nevyhotovil dôkladný vzťah k tomuto objektu pozorovania? Alebo, ako by mohol poňať éterické sily v prírode, ak sa dostatočne nezaoberal pojmami a necvičil napríklad, ako zmyslovo vnímať objekty vo svete ponechajúc im slobodu, a predsa intenzívne?

Éterické sily pôsobia von od človeka vtedy, keď sa jasné myšlienky s obsahom dokážu pohybovať vo vytvorenom vzťahu a slobodne od žiadostivostí a emócií tela.

V nasledovnom týždni by sa mala koncentrácia a meditácia upriamiť na túto meditačnú vetu. Počas doby cvičenia, denne desať až pätnásť minút, počas myšlienkového pestovania tejto vety musí každý jeden ašpirant rozvinúť rozlišujúci cit pre to, ktoré impulzy a vnútro-telesné emócie v tomto upriamení nesmú vstúpiť do platnosti.

Cvičiaci musí vykonať obeť, že opustí vlastný život náladovej mysle. Ak zanedbá toto ukáznené prekonávanie emócií, rýchlych úsudkov, špekulatívnych hodnotení a túžobne žiadostivých pudov, nikdy nedokáže dostatočne preniknúť do hlbšej sféry vnímania a vzťahu.

meditácia č. 196   <  späť   zoznam meditačných obsahov   vpred   >  meditácia č. 198