meditácie

články

21.6.2024 o 16:16

 

Joga je viac než ásana.

 aktuálne cvičenia:
Liečivé zmyslové vnímanie

Nechceme Vás učiť a vnucovať Vám náš obraz sveta a človeka, chceme vo Vás podnietiť sily a schopnosti, ktorými si Vy sami vytvoríte pravdivý obraz o sebe a o svete.

11. mája 2024

Meditačný obsah č. 241

Rozlišovanie medzi vyššími a nižšími časťami v živote duše je pre základ každej meditácie dôležité, lebo cvičiaci musí prinajmenšom počas cvičenia zavrhnúť všetky sklony k materializmu, intelektuálne špekulácie, útoky emócií, vystupujúce sa strachy, polarizované hodnotenia, želania zafarbené vášňami a fixácie na sympatie a antipatie. V zásade by však život mal byť stále viac vyvažovaný a smerovaný podľa duchovných obsažných myšlienok a podľa nich by mal byť vedený. Človeka nesmú určovať nižšie časti, ale – ako to vyjadrovali starší filozofi – rozum a rovnako aj duchovné ciele sa majú stále viac stávať identitou človeka.

Pre nasledovnú meditáciu treba ešte raz viesť pozornosť k veľkým súčastiam duše, nižšej a vyššej časti. Skutočnosťou je, že pravé poznanie pomíňajúcich štruktúr a všetkých lipnúcich väzieb nastáva iba z pohľadu rozvinutého a vyššie uchopeného povedomia. Snáď by sa dalo nízke vedomie samé poznávajúc vytušiť ako nízke, ale toto prvé vnímanie nastáva až vtedy, keď je rozpoznateľné v porovnaní so svetlejšou, vyššou sférou. Pomocou stretnutí rôznych ľudí sa dajú tieto rôzne tušenia ľahšie rozvinúť, pretože keď sa stretnú veľmi ušľachtilé formy vedomia s nízkymi väzbami, tie sa musia maskovať a často sa pred prichádzajúcim svetlom skrývať pomocou klamstiev. Jedným zo spôsobov, ako si zaistiť vlastné nízke časti a vyhnúť sa hanbe z neschopnosti, je premietnuť ich na iných a najmä odmietnuť všetok duchovný vývoj. Z tohto dôvodu je dnes v tejto dobe, vyznačujúcej sa emocionalitou, skutočná spiritualita veľmi prekrytá projekciami.

Pozornosť pri nasledujúcej meditácii sa upriami ešte raz na tieto nižšie časti. Hoci sa človek nemá príliš zaoberať tým negatívnym, nesmie prepadnúť omylu vylúčiť tieto sféry zo života a zo študijných kurzov.

Aká základná povaha, aká podstatná substancia a charakteristika žije v nižších väzbách a hnutiach ľudskej mysle? Ako sa vo všeobecnosti dajú vycítiť závislosti a čo vlastne chcú vyjadriť svojou trpiacou povahou?

Pri meditácii je najlepšie si túto otázku živo predstaviť na príkladoch, ktoré je možné použiť na pozorovanie. Za žiadnych okolností by to však nemala byť intelektuálna špekulácia, ale treba si skutočne živo pred dušu postaviť podstatné charakteristiky alebo zvláštnosti týchto nižších častí astrálneho tela vo vzťahu k vyšším častiam astrálneho tela. Pomocou tohto cvičenia bude človek v konečnom dôsledku stále lepšie spoznávať svoj duševný život.

Zdroj na prehĺbenie:

Proto lze říci, že člověk má dvojí astrální telo. Jedna část zůstává proniknuta zvířecími žádostmi a druhou si člověk vytváří svojí vlastní prací. Když člověk prožil dobu očistce, kámalóky, je zralý, aby povznesl uslechtilejší část astrálního těla z nižší části. Tato nižší část zůstává zpět, a co člověk sám ze sebe udělal, to stoupá výše. U divocha a u člověka, který stojí na nízkém stupni kultury, zůstává zpět velká část astrálního těla. U vzdělance méně. Když umírá světec jako František z Assisi, zůstává z nižšího astrálního těla zpět velmi málo. Mocné, vznešené astrální tělo takového člověka vystupuje vzhůru, protože hodně pracoval na svém zušlechtění. Nižší astrální tělo je pak třetí mrtvolou, kterou za sebou člověk zanechává. Jsou to jeho nižší pudy a sklony, které ještě nepřemněnil. Třetí mrtvola se pohybuje v astrálním prostoru a vychází z ní mnoho škodlivých vlivů."

(R. Steiner: Pred bránou duchovnej vedy, GA 95, S. 26), preklad z knihy vydanej vyd. Michael

meditácia č.240   <  späť   zoznam meditačných obsahov   vpred   >  meditácia č.242