12 Apríl 2025
5. apríla 2025
Meditačný obsah č. 287
Oba pojmy - hriech a odpustenie – sú veľmi tesne spriaznené, lebo bez zhrešenia by nemuselo byť udeľované odpustenie. V minulom meditačnom liste bola pozornosť upriamená na zanedbávanie a vyhýbanie sa nutným povinnostiam. V živote je tragické to, že keď človek zanedbá podstatnú zodpovednosť, vytvorí celý reťazec negatívnych reakcií, ktoré nielenže redukujú vlastnú osobnosť, ale okrem toho sa môžu stať osudnými pre mnohých ľudí. Možno si dnes veľmi dobre uvedomujeme negatíva vo svete, ale veľmi málo vnímame všetky zlyhania, ktoré sú zakorenené v príčinných účinkoch osudu a ktoré vedú ľudí k všemožným konfliktom s veľkým množstvom násilia a zúfalstva.
V tejto súvislosti môže nasledujúci meditačný obsah veľmi nekomplikovane sprevádzať najbližšie dni:
Vďaka schopnosti ducha človek v sebe nesie povinnosť rozvíjať cnosť a morálku, súcit a pravdu. Náboženská sloboda a vymedzenie určitých náboženských skupín podlieha slobode jednotlivca, ale záväzok voči duchu a najlepšie uskutočňovanie jeho vývoja patrí k najhlbšiemu svedomiu človeka.
Keď si ašpirant sprítomňuje tieto slová, rozvinie rozlišovanie vonkajšej príslušnosti k nejakej viere od vnútornej pravej a potrebnej štruktúry vôle. Po určitom čase takéhoto zaoberania sa s meditačnou vetou by sa mala každá individuálna psychika upevniť a vyvinúť určitú slobodu od vonkajších vzorcov viery, ktoré vždy podliehajú pominuteľnosti.
V zásade však treba spomenúť, že otázka vývoja nie je vecou emócií alebo osobných preferencií, ale vyžaduje si veľmi dôkladné skúmanie vlastného správania a navyše skutočné zaoberanie sa rôznymi už vyslovenými duchovnými výpoveďami. Cvičiaci v žiadnom prípade nebude môcť lapidárne použiť takúto jednoduchú slovnú formuláciu: „Je to tvoja cesta a moja cesta je iná." S otázkou vývoja je tu vždy prítomné aj hľadanie pravdy, a ako už bolo spomenuté v predchádzajúcej meditácii, na základe toho možno veľmi ľahko zažiť cnosť odpustenia.
Ďalšie zdroje:
1) „Niektoré dni si myslím, že by bolo lepšie, keby sme už nemali žiadne náboženstvá. Vo všetkých náboženstvách a vo všetkých svätých písmach sa skrýva potenciál násilia. Preto potrebujeme sekulárnu etiku mimo všetkých náboženstiev," povedal Dalajláma.
(citované podľa: „Etika je dôležitejšia než náboženstvo" na stránke „Svet hôr" 25.11.2024
https://www.bergwelten.com/a/dalai-lama-ethik-ist-wichtiger-als-religion
Nemusí to byť celkom pravda, že písma obsahujú potenciál násilia, ale skôr je to tak, že môžu byť nesprávne interpretované v dôsledku náboženských väzieb a potom viesť k násiliu.
2) V Bhagavad Gíte je pojem, ktorý sprevádza človeka pri jeho zaoberaní sa spiritualitou. Znie: „dharmasaṁmūḍhacetāh" a znamená: „zmätené vedomie o povinnosti a o správnosti konania". Nevyhnutné však je, aby sa človek prepracovával cez neistoty a otázky.
(Bhagavad Gíta, verš 7, kapitola 2.)
meditácia č.286 < späť zoznam meditačných obsahov vpred > meditácia č.288