meditácie

články

 

Výhľady na rok 2025

 

Joga je viac než ásana.

 aktuálne cvičenia:
Liečivé zmyslové vnímanie

 

Nechceme Vás učiť a vnucovať Vám náš obraz sveta a človeka, chceme vo Vás podnietiť sily a schopnosti, ktorými si Vy sami vytvoríte pravdivý obraz o sebe a o svete.

aktuálne témy:
Zdravie - Logika a zákony 

meditácia ako dar

5. október 2024

Meditačný obsah č. 262

Oči poskytujú zmyslové dojmy, ktoré následne vedomie identifikuje, zatiaľ čo myšlienky sú od zmyslového sveta nezávislé, a preto nesú v sebe schopnosť objasňovať vyššiu skutočnosť. No pre meditáciu je vždy zmysluplné, a toto treba opakovane a s dôrazom jasne definovať, že myšlienka vo svojej substancii predstavuje duchovné bytie, vyššiu skutočnosť, a preto sa nesmie zamieňať s normálnym bežným intelektuálnym prúdom. V mnohých jogových školách sa hovorí o upokojovaní ducha a myslí sa tým privedenie emocionálnych, žiadostivých a intelektuálnych tokov do pokoja. No duch sám o sebe je vznešený a myšlienka, ak ju človek naozaj v jej čistej dimenzii zažije, spôsobí ten najväčší pokoj pre všetko telesné a zmyslové dianie. Z tohto dôvodu nikdy nesmie nastať táto zámena intelektualizmu so skutočným vnímaním myšlienky, ktorá sa javí ako duchovný náprotivok.

Pre meditáciu je taktiež veľmi dôležité aj ďalšie rozlišovanie. Mnoho ľudí hovorí, že chcú nejakú vec vnímať nezaujate, a preto nechcú preberať nijakú interpretáciu od učiteľov alebo od iných ľudí. Idú napríklad do krásne vybudovanej budovy a keď im majiteľ chce objasniť nejakú formu alebo obraz, odmietajú jeho slová z dôvodu: „Prosím, chcel by som to všetko nechať na seba pôsobiť celkom nezaujate a keďže je to také krásne, chcem ostať úplne v tu a teraz." Tieto spôsoby chápania spirituality, ktoré predstavujú určité vžívanie sa do zdanlivo absolútnej prítomnosti, však z dlhodobého hľadiska nevedú k cieľu a vylučujú rozvoj skutočne novo orientovaného a slobodného vzťahu. Tomu, kto cvičí meditáciu, musí byť jasné, že pri akomkoľvek pozorovaní potrebuje myšlienku a obsah, pretože ak sa úplne nezaujate vžíva do prúdu vnímania tak, ako je daný, zostáva vo svojich dovtedajších predpokladoch, ktoré si do pozorovania prináša. Nedokáže dosiahnuť nasledujúci učebný krok, ktorý vedie k rozvinutiu hlbšieho poznania. Aby však urobil krok k poznaniu, treba k pozorovaniu obsah a myšlienku. V konečnom dôsledku je to dokonca myšlienka, ktorá sa rozšíri a umožní oslobodzujúcu dimenziu duševného života človeka.

Z tohto dôvodu si treba ešte raz sprítomniť poslednú meditačnú vetu č. 261 a doplniť ju drobným dodatkom:

Vedomie, založené na myšlienke s obsahom, osvetľuje predmety sveta, hlboko ich prežíva a vedie ich, ako aj vlastné ja na cestu k oslobodeniu prostredníctvom nesenej myšlienky.

Ďalšie zdroje:

1) Rudolf Steiner sformuloval v „Pravdy o vývoji človeka a ľudstva. Karma materializmu 1917" GA 176, (s.319):

„Vidíme napríklad kvitnúcu ružu. No nikdy, v žiadnom okamihu nemôžeme skutočne vidieť nastávanie, vznik a vývoj; ale od počiatku, od klíčenia je to, čo vnímame, vždy tým, čo vonku odumiera, to pomíňajúce."

2) V tejto súvislosti v knihe „Cvičenia pre dušu", kapitola o koncentrácii (s.101):

„Kto pozná koncentráciu a pozná, ako sa v nej oddeľuje svetlo od temnoty, vie, že to prostredníctvom myšlienok vedie k rastúcej prítomnosti v teraz a tu. Normálna prezencia môže byť všeobecne vyrovnaným stavom psychiky, ale chýba jej skutočná rodiaca sa bdelosť.

meditácia č.261   <  späť   zoznam meditačných obsahov   vpred     meditácia č.263