meditácie

články

21.6.2024 o 16:16

 

Joga je viac než ásana.

 aktuálne cvičenia:
Liečivé zmyslové vnímanie

Nechceme Vás učiť a vnucovať Vám náš obraz sveta a človeka, chceme vo Vás podnietiť sily a schopnosti, ktorými si Vy sami vytvoríte pravdivý obraz o sebe a o svete.

27. júla 2024

Meditačný obsah č. 252

Schopnosť vzpriamiť sa, ako sme doteraz o nej pojednávali v meditácii, nastáva navonok v ľudskej chrbtici a v duši cieleným sebaprekonávaním pominuteľností prostredníctvom obrátenia sa a ambicióznej ašpirácie k vysokým ideálom. Obe formy, vonkajšie fyzické vzpriamenie, ako aj vnútorné, dušou nesené snahy, sú pre meditáciu neopomenuteľné.

V minulej meditácii boli spomínané archai, pratvorivé sily, ktoré sa akoby bezprostredne prebúdzajú, keď nastáva upriamenie a vzchopenie sa k vysokým a ušľachtilým ľudským cieľom. Tieto veľmi jemne vyladené anjelské sily nemôžu skutočne pristúpiť k človeku, ak nevyvíja toto vôľové úsilie smerom k ideálom a veľkým cieľom.

Vo svetovom stvorení sú teda dve veľké hnutia, ktoré by mal meditujúci poznať. Ciele a ideály si musí ľudská vôľa sama predsavziať a obzvlášť proti nepriazňam poriadne zápasiť a bojovať. Duchovná alebo tvorivá vôľa žije v anjelských silách, ktoré prichádzajú v ústrety duši človeka, keď koná správne skutky a rozhodnutia. Duch teda prichádza v ústrety k človeku rovnakou mierou, akou sa človek usiluje prichádzať naproti s čestnými ideálmi.

V tomto zmysle je možné zobrať si nasledovnú meditačnú vetu z Bhagavad Gíty:

Tak ako sa ľudia približujú ku mne (k duchu), prijímam ich do svojej lásky, bhajāmi.

ye yathā māṁ prapadyante tāṁs tathai 'va bhajāmy aham (Kapitola IV / Verš 11.)

Priaznivé je, ak meditujúci pozná toto rozlíšenie a vie, ktoré aktivity a ciele musí on sám priniesť a ako sa dokáže pohybovať v dôvere, že jeho dobré motívy nájdu odozvu v duchovnom svete.

Opakom by bolo, keby cvičiaci na svojej ceste očakával od ducha zvláštnu silu a pritom by zanedbával uskutočňovanie svojich ambicióznych motívov.

Ďalšie poznámky:

1) Pozri nové vydanie: Heinz Grill: Základy poznania k Bhagavad Gíte", Stephan Wunderlich Verlag, 2024, Sigmaringen, S. 228: „Slnečný zákon myšlienky".

2) Rudolf Steiner: „V budúcnosti bude zodpovednosťou človeka, aby sa jeho osobnosť nechala inšpirovať zhora, aby mohla prijať to, čo má vytekať z duchovného sveta. Osobnosť získava svoju význačnosť z toho, čo je zo spirituálneho poznania schopná prijať, v budúcnosti sa stane úplne inou. V istom zmysle predtým bol človek osobnosťou prostredníctvom toho, čím sa odchýlil od duchovna, čo sa do neho vtlačilo z tela, no v budúcnosti bude musieť byť osobnosťou prostredníctvom toho, čo má v sebe spracovať z duchovného sveta, čo bude schopný do seba nabrať."

(O pôsobení anjela, GA 17, s. 152)

meditácia č.251   <  späť   zoznam meditačných obsahov   vpred     meditácia č.253