meditácie

články

21.6.2024 o 16:16

 

Joga je viac než ásana.

 aktuálne cvičenia:
Liečivé zmyslové vnímanie

Nechceme Vás učiť a vnucovať Vám náš obraz sveta a človeka, chceme vo Vás podnietiť sily a schopnosti, ktorými si Vy sami vytvoríte pravdivý obraz o sebe a o svete.

15. júna 2024

Meditačný obsah č. 246

V nasledujúcom týždni by sa mala znova pestovať tá istá meditácia s jej sprievodným obsahom poznávacieho výskumu na rozlíšenie myšlienkovo slobodného vnímania súvisiaceho s objektom, od tých skrytých pocitov, ktoré sedia hlboko v emocionálnych štruktúrach.

Bytosť väzby vyslovuje známe slová v prenesenom, a predsa výstižnom zmysle:

Nasávam do seba silu, nenaplnenú a nenásytnú, zatieňujem a žijem vo svojom vlastnom uväznení. Ako veľmi si želám, aby si ma (Ty) v mojom zajatí uvidel, spoznal ma v mojom hlbokom zostúpení (do tela), a aby si sa slobodne odo mňa povzniesol k ušľachtilým myšlienkam a skutkom vedomia. Rozpoznaj ma a osloboď svoje Ja a svoju rozhodovaciu aktivitu odo mňa. Nebojuj so mnou, ale odvážne vystúp vo vedomí na najbližší stupeň vnímania.

Na spirituálnej ceste je meditovanie jednou z najdôležitejších základných aktivít. Vždy by mala existovať vyváženosť medzi seba-reflexiou a vedome konanou výskumnou prácou vzťahujúcou sa na objekt. Niekto, kto stále iba medituje a neplní žiadne sociálne povinnosti, kto vo všeobecnosti nepracuje na žiadnych správnych výzvach života, bez ohľadu na to, aká dobrá je jeho meditačná metóda, nedokáže sa vypracovať nahor ku skutočne vysokým a integrálnym zážitkom. Je preto rovnako priaznivé, keď cvičiaci dbá na to, aby vykonával dostatok dielotvorných činností a správnym spôsobom pestoval sociálne pomery. Zdravé vnímanie svetskej reality a okolitých ľudí je neustálou povinnosťou. Ak je toto narušené, treba to vytvárať vedome a s tou najstarostlivejšou disciplínou.1 Cvičiaci si nesmie dovoliť vyhovárať sa a myslieť si, že určité sociálne povinnosti sú zbytočné a materialistické, alebo že správne uvažovanie o určitých ľuďoch, ktorí si zaslúžia pozornosť, by bolo nezdravé. Najlepšie je, ak praktizujúci začne rázne a cieľavedome odstraňovať všetko násilie a bude utvárať potrebné vedenie života tak, aby vo vývoji nedopustil žiadne jednostrannosti. Život už potom určite nie je násilím, keď prevláda snaha zameraná s istotou na cieľ. Je skôr zdravou výzvou a zaslúži si jasný postoj ľudskej vôle.

1 Pre ľudí, ktorí sú noví v oblasti spirituálnej práce, takej, ako je tu chápaná, postačujú pozorovania emocionálneho sveta pocitov, aby ich rozlíšili v ich pominuteľnosti. Objaviť hlbší pocit, najvnútornejšiu motiváciu, ktorá v týchto emóciách tiež žije, môže byť spočiatku ťažké. Prostredníctvom zaoberania dôjde po určitom čase k hodnoverným objavom. Avšak pre pokročilého meditujúceho sa tento hlbší emocionálny svet stáva významným, pretože musí konať disciplinovane proti všetkým rozporom, ktoré sú zakorenené v jeho duši. Keby bol k sebe benevolentný, čoskoro by nebol schopný urobiť na ceste žiadny pokrok. Je teda rozdiel, či je niekto na ceste k duchovnému formovaniu dlho alebo iba veľmi krátko.

2 Nižšie astrálne telo sa dopúšťa nátlaku. Ten vzniká z pripútanosti, saṅga. Správne zvolená disciplína nie je nátlakom. Nasledujúce meditácie sa budú ešte týkať tohto rozdielu.

meditácia č.245   <  späť   zoznam meditačných obsahov   vpred     meditácia č.247