meditácie

články

 

Výhľady na rok 2025

 

Joga je viac než ásana.

 aktuálne cvičenia:
Liečivé zmyslové vnímanie

 

Nechceme Vás učiť a vnucovať Vám náš obraz sveta a človeka, chceme vo Vás podnietiť sily a schopnosti, ktorými si Vy sami vytvoríte pravdivý obraz o sebe a o svete.

aktuálne témy:
Zdravie - Logika a zákony 

meditácia ako dar

1. október 2022

Meditačný obsah č. 158:

Vďaka výkladu o myšlienke, ktorá predstavuje duchovnú bytostnú existenciu stotožnenú s Kristom, dajú sa celkovo ľahšie pochopiť texty evanjelií.

Myšlienka však nie je svetlom duše, ale ona duševné svetlo vytvára. (Ako bolo uvedené v minulom meditačnom obsahu.)

Veľká a stále sa vracajúca chyba, s ktorou sa stretávame na duchovnej ceste pravidelne a akoby automaticky je, že človek sa ako meditujúci alebo cvičiaci nepribližuje k idei alebo k ideálnemu javu, ale neviditeľným a nevedomým spôsobom ju používa pre seba a včleňuje ju do svojej doterajšej schémy. Táto chyba nie je ničím iným, než neuváženým nasledovaním motivácie konzumu. Tá zatieňuje akýkoľvek spirituálny obsah a bráni procesom rastu rozvíjajúceho sa duševného svetla.

Pre nasledovnú meditáciu zoberme do stredu pojem zdravie. Cvičiaci najlepšie prepracuje tento pojem v zmysle štvrtého cvičenia duše, keď si osvojí všeobecné porozumenie, ako človek chápe zdravie a potom, ako by človek zdravie mohol v tom najlepšom zmysle chápať a v porovnaní s tým, ako tento pojem môže byť zneužitý. Na treťom stupni, najintenzívnejšie zodpovedajúcom meditácii, bude tento pojem zdravie napokon prinesený v jeho najlepšom a univerzálne platnom význame.1

Pri všeobecnom výklade pojmu sa dá pozorovať slovná formulácia: „Kto žije v súlade s prírodou, ostáva zdravý." Tento druh definície zdravia ho však ešte nie dostatočne spája s vývojom človeka. Chýba ešte položenie podstatnej otázky v súvislosti s tým, že človek je duch. Zviera totiž môže žiť v harmónii a súzvuku s prírodnými podmienkami. Človeku je však kladená otázka vývoja, ktorá je duchovná, a preto musí nevyhnutne viesť boj medzi pravdou a nepravdou, dobrom a zlom a na tom založiť svoje zdravie.

Zaoberať sa pojmom zdravie týmto odlišným spôsobom vedie k najrozličnejším poznatkom, ktoré človeka napokon vedú k vhľadu do duchovnovedných filozofických zákonitostí ľudského bytia.

Poznámka:

1 Heinz Grill: „Cvičenia pre dušu", Štvrté cvičenie duše: Priblíženie sa k energetickej, duševnej a duchovnej substancii pojmov, s.88-93

Ďalšie uvedené zdroje:
1. Friedrich Nietzsche definoval zdravie takto:
Zdravie je taká miera choroby, že mi stále dovoľuje vykonávať moje podstatné práce."
(https://de.wikipedia.org/wiki/Gesundheit, citované 30.9.2022)

2. Rudolf Steiner o zdraví napísal:
Dnes, ako raz pri podobnej príležitosti, by sme si mali pripomenúť staré príslovie, ktoré niekomu napadne, keď sa hovorí o zdraví a chorobe: Je tak veľa chorôb a zdravie iba jediné! - Toto tvrdenie sa v princípe niekomu zdá maximálne prirodzené, a predsa je to omyl, omyl vo významnom zmysle slova, pretože zdravie nie je len jedno, ale je ich toľko, koľko je ľudí. To je práve to, čo pri našich úvahách musíme prijať, keď chceme v správnom svetle vidieť otázky zdravia a choroby. V našich úvahách musíme prijať, že človek je individuálnou bytosťou, že každý človek je inak uspôsobený, než druhý a že to, či je niečo pre jedného liečivé a pre druhého škodlivé a môže mu spôsobiť ochorenie, závisí celkom od jeho stavu." (GA 57, Kde a ako človek nájde ducha? s.186)

3. Od Paracelsa existuje citát:
Ak chcem liečiť, nemôžem robiť nič iné, než aby som jemu, vnútornému lekárovi a liečiteľovi, dopomohol k sile."
(https://treffpunkt-philosophie.de/was-uns-gesund-macht, 30.9.2022)

meditácia č. 157   <  späť   zoznam meditačných obsahov   vpred   >  meditácia č. 159