meditácie

články

21.6.2024 o 16:16

 

Joga je viac než ásana.

 aktuálne cvičenia:
Liečivé zmyslové vnímanie

Nechceme Vás učiť a vnucovať Vám náš obraz sveta a človeka, chceme vo Vás podnietiť sily a schopnosti, ktorými si Vy sami vytvoríte pravdivý obraz o sebe a o svete.

22. októbra 2022

Meditačný obsah č. 161:

Zdravie človeka by bolo hodnotené veľmi jednostranne, keby bolo definované iba pomocou fungovania fyzického tela a miery jeho posilnenia. Pravdaže, zdravý je ten, kto podporujúc pracuje na vývoji pre svoje okolie a pre ostatných ľudí a kto svojimi aktivitami skutočne vedie duchovné dimenzie bytia do syntézy s pozemskými pomermi.

Rudolf Steiner napísal, že povinnosť človeka musí stáť jednoznačne vyššie, než jeho zdravie. Čím univerzálnejšie, obsiahlejšie a múdrejšie človek vníma duchovnú skutočnosť, tým viac prežíva povinnosť, pocit zodpovednosti a nutnosť presahujúcu hranice k morálne vysoko postavenému konaniu. V rozsiahlom zmysle potom podporuje zdravie a spravidla sa dokáže vyzdvihnúť ponad zaťažujúce pomery, ktoré signalizuje telo. Jeho duševná a duchovná úroveň neprestajne transformuje telesnosť.

Najlepšie pre jednotlivca je, keď sa vyhne malým výhovorkám, ku ktorým by ho mohli motivovať signály z tela, a orientovať sa na vysoké, radostné vývinové ciele. Za svoje zdravie nesie zodpovednosť, lebo bez dobrej úrovne tela a bez určitej prirodzenej vitálnej psychickej a fyzickej sily pružnosti iba v malej miere vyhovie vývinovým požiadavkám, ktoré život na neho kladie a ktoré sú naliehavo dané zo strany duchovnej nevyhnutnosti. A preto by nasledovná meditačná veta mohla v tomto zmysle v nadchádzajúcom týždni inšpirovať dušu:

Dbám na zdravie môjho tela a psychiky nie kvôli sebe, ale preto, aby som najdôležitejšie otázky a požiadavky, ktoré mi prináša doba a ktoré vyplývajú z podstaty vývoja, dokázal/a v plnom rozsahu a s radosťou vykonávať.

Ďalšie zdroje:

1) Ako porovnanie s touto meditačnou vetou je zaujímavý pojem „zisk z choroby". Primárny zisk z ochorenia môžeme definovať ako oslobodenie sa z povinností. Ako chorý človek nemôžeme meditovať, pracovať a všeobecne nemôžeme vykonávať žiadnu robotu. Druhotný prínos z ochorenia spočíva vo forme náklonnosti, pozornosti, ktorú chorý človek môže v zvláštnej miere získavať. Človek zrazu dostane kvety, konečne zatelefonuje bývalá manželka a možno skôr dostane pohladenia, ktoré mu predtým chýbali... Tretí prospech je definovaný okolím. Chorý je o niečo dostupnejší, keď príliš necestuje a nerobí aktivity alebo v prípade duchovného školenia, ak je to možné, nenavštevuje semináre. Okolie mu všetko zabezpečí. Štvrtý prospech z ochorenia je napokon ten, že chorý človek alebo jeho okolie si môže s utrpením spájať nejakú ideológiu a štylizovať sa/ho napríklad do role obete.
(zdroj:
https://lexikon.stangl.eu/?s=Krankheitsgewinn und Tamara Niebler, Philosophie
https://www.die-inkognito-philosophin.de/blog/krankheitsgewinn-vermeidungsverhalten-verstehen, dňa 21.10.2022 )

Z pozorovania rôznych spôsobov, ako vznikajú úmysly prospechu z ochorení, musí bez váhania nasledovať seba-reflexia, ako aj jasná terapia: „Som chorý/á triezvym, pragmatickým a prirodzeným spôsobom alebo ja alebo iní pridávame k chorobe utajenú formu sebectva so zväzujúcim úmyslom prospechu?"

2) V knihe „Poznávanie vyšších svetov", v kapitole „Podmienky tajného školenia" napísal Rudolf Steiner pri popisovaní prvých bodov o zdraví jednoduchými slovami výpoveď, ktorá je podobná, ako vyššie formulovaná veta. Povinnosť stavia vyššie, než telesné zdravotné okolnosti a výstižne napísal, že človek musí byť k sebe úprimný a statočný. (vydané v Sophii, 1997, s. 56)

meditácia č. 160   <  späť   zoznam meditačných obsahov   vpred   >  meditácia č. 162