meditácie

články

 

Výhľady na rok 2025

 

Joga je viac než ásana.

 aktuálne cvičenia:
Liečivé zmyslové vnímanie

 

Nechceme Vás učiť a vnucovať Vám náš obraz sveta a človeka, chceme vo Vás podnietiť sily a schopnosti, ktorými si Vy sami vytvoríte pravdivý obraz o sebe a o svete.

aktuálne témy:
Zdravie - Logika a zákony 

meditácia ako dar

4. novembra 2023

Meditačný obsah č. 215:

Duchovné školenie vedie k cielenému posilneniu tvorby myšlienok, k bohatému rozvíjaniu citovej vnímavosti a napokon k schopnostiam vôle, ktoré presahujú hranice toho osobného. Tieto tri sily duše – myslenie, cítenie a vôľa – nesmú byť navzájom spletené, lebo ak sa neobjavujú v členenom výraze, jednotlivý cvičiaci sa nikdy nebude môcť posunúť k vyššiemu poznaniu.

Rádža joga po štvrtom stupni pránajámy ďalej popisuje disciplínu pratjahára, čo pri použití jednoduchých slov znamená toľko ako „stiahnutie zmyslov". Na pochopenie významu tohto piateho stupňa rádža jogy spravidla nie je preklad v tejto jednoduchej podobe postačujúci, pretože ak by cvičiaci musel stiahnuť svoje zmysly pri každej meditácii, nikdy by nebol schopný dosiahnuť počiatočný a jasne usporiadaný vzťah s predmetom alebo javom vo svete. Zmysly musia dostať skôr dôkladné vedenie a nesmú slepo blúdiť po svete. Toto riadenie však zmysly nadobudnú pomocou jasnej myšlienky, ktorá, ak je dobre uvážená, sprevádza každý ľudský zmyslový proces.

Goetheho uvedené „Umri a povstaň!" vytváram vedomými momentami, samostatne a rozhodne v stretnutiach a pri vykonávaných pozorovaniach. Odpútanie zmyslov od motorickej horlivosti a vedome vytvorené pozorovanie nie sú náhodným výsledkom, ktorý by sa mi podaril iba v dobrých dňoch, nie, vedome ich rozvíjam pri určitých stretnutiach s rozhodnou jasnosťou a to aj počas nedobrých dní. Jav, ktorý pozorujem potom senzibilnými nervami bez motorických presahov v zmysle pratjaháry, stiahnutia vlastných emocionálnych a vôľových zásahov, sa môže usporiadať a oslobodiť.1

Umenie pratjaháry pri meditácii a navyše nie iba pri nej, ale v rozličných podobách rozhovorov, spočíva v tom, že cvičiaci je skutočne schopný odstrániť zo zmyslov všetky hnacie sily a dokáže slobodne riadiť vnímanie vo svetle myšlienky. Čím intenzívnejšie vykonáva tieto procesy, tým viac sa nachádza v koncentrácii, ktorá predstavuje počiatočný priebeh oslobodzovania vlastného Ja a svojho okolia.

Aktívna prax meditácie, spojená s aktívnou seba-reflexiou, vedie preto k prvému posilneniu piateho centra a následne k senzibilnému usporiadaniu až dovnútra do štvrtého centra. Rozvíja sa prvotná takzvaná éterická sila kozmického tepla.

Zvolené meditačné vety sú rovnaké ako doteraz, avšak sú spojené priamo s vlastným Ja a s rozhodnosťou, ktorá z neho pramení.

Poznámka:

1 Tieto meditačné vety nie sú konkrétne predmetné, ale treba ich chápať skôr ako seba-reflexiu a do určitej miery ako afirmáciu.

meditácia č. 214   <  späť   zoznam meditačných obsahov   vpred   >  meditácia č. 216 

* článok Heinza Grilla: Usmerňovanie zmyslov a jeho liečivý význam 

** štúdio jogy Narajana: Premena zmyslového vnímania