11 Október 2023
Morálnosť
Uverejnené na stránke Heinza Grilla 25.7.2023
Po nemecky: https://heinz-grill.de/moralitaet-steiner-schiller/
Schopnosť vzpriamiť sa, odvaha a múdrosť v stretnutiach s javmi tohto sveta, s dobrými, aj so zlými, charakterizuje duchovnú podstatu morálky. V žiadnom inom umeleckom diele sa neprejavuje táto schopnosť vzpriamenia lepšie, než v Davidovi od Michelangela z Florencie. David bojuje proti Goliášovi, symbolu mocného, povýšeného zla, a vďaka svojmu rozhodnému postoju z neho vyšiel ako víťaz. Postoj odvahy, pravdaže, nikdy neznamená slepú priebojnosť, ale bdelosť, múdrosť a schopnosť čeliť svetu vo všetkých situáciách. Morálka tvorí duchovnú substanciu pre tento postoj.
Dôvodom tohto obrazného znázornenia umeleckého vyjadrenia morálky je, že posledné meditačné listy, aj tie ďalšie, sa zaoberajú témou tejto duchovnej cnosti a podstaty.
Johann Christoph Friedrich Schiller hovorí o morálke nasledovné:
„Prirodzenosť nám vo svojom fyzickom stvorení načrtáva cestu, ako ju premeniť na morálnosť. Nie skôr, než sa utíši boj síl živlov v nižších organizáciách, pozdvihne ich na ušľachtilé útvary fyzického človeka."
Friedrich Schiller, Teoretické spisy. O estetickej výchove človeka, v rade listov z r. 1793-1794, 7. list
Rudolf Steiner definuje morálku ako silu slobodnú od tela:
„Lebo žiadna iná definícia morálnosti nie je možná, než Táto: Morálne je to, pre čo sa človek rozhodne, čo človek urobí pomocou síl, ktoré sú nezávislé na jeho tele."
Rudolf Steiner, Morálne impulzy a ich dôsledky, GA 159, s.129, Tajomstvo smrti