31 December 2024
Výhľad na rok 2025 – 5. časť
Budúcnosť hospodárstva
Článok Heinz Grilla z 30. decembra 2024 na jeho stránke
po nemecky: https://heinz-grill.de/zukunft-des-wirtschaftens-2025/
K hospodáreniu patrí celková kultivácia krajiny. Bolo by však nesprávne hovoriť, že by poľnohospodárstvo bolo prvotným základom ekonomiky. Skôr je to ľudské myslenie, čo rozpracováva ideu a vedie k zmysluplným súvislostiam, a tým otvára spájajúcu základňu rovnajúcu sa bratstvu alebo sesterstvu. Presne vzaté, filozofia spolu s mnohostrannými praktickými postupmi by mohla byť vládcom hospodárenia.
Kresba: Anne-Michèle Hambye
Amerika je krajinou, ktorá sa hospodársky nachádza v najväčšej kríze, v kríze, ktorá doteraz ešte nikdy nebola taká veľká. Nový prezident Donald Trump bude musieť vynaložiť mnoho úsilia, aby zabránil občianskej vojne. Nový prezident však má naozaj dobrú kapacitu a momentálne sa dá predvídať, že dokáže lepšie zaviesť vnútorný národný poriadok.
Taliansko je na tom hospodársky veľmi zle. Bez toho, aby sa to spomínalo, sa medzičasom preklopilo na sociálne biedny štát. Chudobu nie je vidieť v oficiálnych číslach, ale je veľmi veľká.
Turecko do značnej miery hospodársky zdegenerovalo, a preto je náchylné k vojnovým zámerom. Anglicko taktiež hospodársky hlboko upadlo a nebezpečenstvo nerozumnej zahraničnej politiky bude v dôsledku toho o to väčšie.
Izrael je krajinou, ktorá dospela ku koncu, a preto sú vojnové akcie hrozivé.
Nemecko nenachádza správne korene vo svojom vlastnom ekonomickom systéme, hoci schopnosť myslenia a vedecký základ národa by moli priniesť príkladné úspechy práve v ekonomike. Nemecko bude destabilizované rôznymi krajinami, predovšetkým Amerikou a tiež Anglickom. Obavy z toho, čo by mohlo nastať v súvislosti s Ruskom, sú veľké a pre ostatné západné krajiny by to bol smrteľný úder. Keďže však hospodárstvo v Nemecku je zvonka výrazne sankcionované a všade dochádza k pokusom o destabilizáciu, nemecký duchovný život napodiv získava ako podložie hlbšie priateľstvo s Ruskom. Zatiaľ čo na uliciach a v médiách prebieha štvanie proti Rusku, vo vnútri duší ľudí, dokonca aj v tých, ktorí agitujú, narastajú skryté sympatie. Kvôli týmto čisto vnútorným okolnostiam Rusko jedného dňa Nemecko pozdvihne, ale ešte nie v tomto nadchádzajúcom roku. Finančné dary, ktoré Nemecko posiela na Ukrajinu, majú iný charakter, než peniaze z Anglicka, Francúzska, či z Ameriky. Nemecko v skutočnosti nemá záujem o vojnu, ale nemecký národ cíti niečo ako povinnosť a peňažné dary treba chápať, ak sa na ne človek pozerá trochu obrazne a trochu hlbšie, ako vyznanie Bohu, o ktorom však nič nevie, ako sa volá a čo chce.
Informácie, ktoré doteraz poskytolval bavorský veštec Alois Irlmaier zatiaľ neboli relevantné. Pre nadchádzajúci rok sa však dajú vidieť udalosti, ktoré ukazujú porovnateľné smerovanie a podobnosť s Irlmaierovými vyhláseniami. Treba očakávať veľké útoky vysoko ničivého charakteru s použitím biologických alebo dokonca jadrových zbraní.
V Nemecku sa však viac ako v iných krajinách chce rozvíjať zárodok hospodárskej činnosti s ideálnymi prepokladmi. Tento klíček sa dá pomocou myšlienky sformovať do ideálu a predstaviť takto:
1. Každá hospodárska činnosť by mala viesť k zlepšeniu kvality osobného života.
2. Všetci ľudia, ktorí sú s daným podnikom alebo samostaným podnikateľom spojení, by tiež mali pocítiť rozšírenú a pozdvhnutú kvalitu života, a to tak po psychickej, ako aj fyzickej stránke.
3. Hospodárskej činnosti by nemalo byť ani príliš veľa, ani príliš málo, ale mala by ponúkať to, čo ľudia potrebujú. Nepotrebuje milióny, ani nie je potrebné vyrábať škodlivé výrobky. Ľudská a ekologická rovnováha by mala vznikať prostredníctvom osobných ekonomických ambícií.
4. Vzťahy medzi ľuďmi sú dôležitejšie ako výhody pri nákupe. Každé narábanie s peniazmi a tovarom by malo viesť k lepším vzťahom.
5. Mal by sa zvýšiť zmysel pre hodnotu výrobkov a ľudský výkon. Na tomto základe sa buduje dobrý ľudský postoj, dôstojnosť a rozvíjajú sa kultúrne hodnoty.
6. Produkty by sa mali rozvíjať z hľadiska kvality a praktickosti a ľudia, ktorí na nich pracujú, sa musia psychicky stabilizovať. Práca by sa mala stať radosťou a podnikanie by malo získať logiku a charakter pospolitosti.
K tomuto konceptu sú pripojené ďalšie dva body z duchovnej dimenzie:
7. Zosnulí v posmrtnom živote by sa mali tešiť z ľudského spojenia, ktoré vzniká prostredníctvom podnikania.
8. Vďaka ekonomickému ideálu, ktorý človek rozvíja, iné krajiny získavajú rovnováhu. Môže vzniknúť veľké vyžarovanie v zmysle duchovného dobra.
Budúcnosť majú vysoko kvalitné výrobky s minimálnymi finančnými výdavkami.
Tento ideál sa však nezačína v štátnom systéme, ale v jednotlivcovi. K odvahe rozhodnúť sa takýmto spôsobom rozvíjať podnikanie je potrebné dôjsť na základe samostatnej rozhodnosti a následne sa môže od výnimočných jednotlivcov rozšíriť do ďalších komunít.
V podnikaní existuje len jeden dar, byť bez straty alebo redukcie.
Z uvedených dôvodov nie je hospodárska činnosť otázkou dávania a brania, ale skôr procesom, ako stupňovať sféru vzťahov, ako pozdvihnúť kultúru hodnôt a ako dospieť k duchovnej harmónii. Správne hospodárenie neobsahuje straty, ale čisté zisky, a to v materiálnom, ako aj v ideovom zmysle. Napriek tomu, že peniaze sa vynaložia a ostávajú udržiavané v obehu, nestratia sa, ale pozdvihujú najrozličnejšie formy kvalít života a dávajú kultúre novú fantáziu. Tento ideál je možný a musí byť a bude raz rozvinutý z duchovného konceptu.
Keď sa rozliční ľudia individuálne nasmerujú k tomuto ideálu, získajú veľmi krásne vyžarovanie, dôstojnosť a slobodu v zaobchádzaní sami so sebou a s rôznymi pracovnými činnosťami. Potom už nebude rozkol medzi prácou a voľným časom, ale otázka vývoja bude môcť poskytovať syntézu rôznych oblastí života. Zo zdravotného hľadiska ideál hospodárenia znamená nastolenie príjemne uvoľneného procesu dýchania. Chamtivosť, fixácia na peniaze, neustále existenčné ťažkosti, ktoré opakovane zasahujú celú sféru ľudských vzťahov, prinášajú mnohé choroby a najmä záťaž na pľúca. Voľné dýchanie a liečivý vplyv na orgán pľúc môžu vzniknúť vďaka ideálu hospodárenia.
Prakticky videné, človek by nemal vydávať peniaze nezmyselne, iba preto, že ich má, ani by sa nemal nechať zlákať k tomu, aby vydával peniaze, ak to nie je vhodné. S každým výdajom peňazí vzniká zodpovednosť a ten, kto svoje peniaze nehromadí, ale ich zmysluplne udržiava v obehu, môže otvoriť duševnú sféru vzťahov. Vykorisťovanie kapitalistického charakteru, jednostranné pokusy o vstup do komunistických spoločenstiev a únik od otázky ekonomiky sú pre tento ideál nevhodné. Podnikanie si vyžaduje osobné zaoberanie sa so sebou samým, so životom, s druhými ľuďmi a s najrôznejšími tovarmi. To si vyžaduje racionalitu a emocionalita musí ustúpiť do úzadia.
Žiaľ, emocionalita je najväčším nepriateľom podnikania a ťažkosti, ktorým ľudia čelia, sú spúšťačom nesprávnych rozhodnutí. Rozbiehajú sa plány na úplné ochromenie hospodárskeho života, aby sa konečne znovu naštartoval s novou systémovou orientáciou. Zdá sa to však veľmi zvláštne a ešte viac materialistické ako kedykoľvek predtým.