meditácie

články

12.4.2024 o 16:16

 

Joga je viac než ásana.

 aktuálne cvičenia:
Liečivé zmyslové vnímanie

Nechceme Vás učiť a vnucovať Vám náš obraz sveta a človeka, chceme vo Vás podnietiť sily a schopnosti, ktorými si Vy sami vytvoríte pravdivý obraz o sebe a o svete.

26. augusta 2023

Meditačný obsah č. 205

V dobrej pozícii sedu získava telo svoju pravlastnú prirodzenosť pokojného, v sebe zosústredeného bytia. Stáva sa viac telom podľa jeho funkčnej predurčenosti. V každej meditácii sa majú sily vedomia - myslenie, v ďalšom priebehu cítenie a dokonca vôľa – priviesť do dimenzie, ktorá je slobodná od tela, a tak individualita dokáže pôsobiť späť na telo. Meditácia musí byť vždy nesená z perspektívy slobodného vedomia.

Správna meditácia nasleduje po vybudovaní vzťahu k zvolenej téme, k objektu alebo k nejakému fenoménu. Na nekonečnosť alebo na večnosť jedinec nedokáže meditovať preto, lebo tieto pojmy sa dostatočne nevzťahujú k objektu a nie sú konkrétne uchopiteľné. Následok meditácie, ktorá je vždy predmetná, a teda musí mať vzťah k objektu, je to, že jedinec v zásade vytvára lepšie pomery vo vzťahoch. Do života vnáša teplo alebo silu ohňa. Nie je to však jeho vlastný oheň, ktorý by v ňom stúpal ako zvýšená teplota, ale je to oheň kozmu, čo konkrétnym spôsobom vzniká prostredníctvom práce na objekte.

V tomto smere môžu nasledujúce meditačné vety poskytnúť orientáciu na najbližší týždeň:

Slnko žiari z kozmu a vedie svoje otepľujúce lúče až na Zem. A je to myšlienka, rovnako ako Slnko, ktorá sa vo vedomí človeka rozvíja na žiariacu inštanciu a dáva najavo jemné teplo. Oheň a teplo žijú tajomne v myšlienkach, ktoré sú kultivované v koncentrácii a v aktívnom vzťahu. Je to ohnivý alebo tepelný éter, čo žiari v slobodnom vedomí.

Zaujímavý je protiklad tejto meditačnej činnosti voči väzbám, závislostiam, prevzatým asociáciám a projekciám. Človeku vo väzbe padne veľmi zaťažko vidieť objekt svojho pozorovania dostatočne a predovšetkým objektívne. Väzba so všetkými jej emocionálnymi variáciami bráni slnečným éterickým silám tepla.

Človek sa cvičí tým, že trochu bližšie a presnejšie pozoruje formu, ktorú poskytuje zmyslový svet, a pritom dbá na to, aby telo so všetkými jeho emóciami a intelektualistickými špekuláciami prinajmenšom na kratšiu dobu dospelo do pokoja. Napokon dbá na jemnejšie momenty vnímania. Keď sa telo skutočne upokojí a vedomie vníma formu alebo fenomén s jasnou pozornosťou a myšlienkou, vznikne jemne povznesená nálada oslobodenia a môže vstúpiť oheň skutočného uchopenia predmetu pomocou vzťahu. V tomto zmysle človek rešpektuje význam vyššie uvedeného meditačného obsahu. Keď človek pozná proces, ktorým dochádza k prvému uchopeniu kozmického tepla, dokáže sa veľmi rýchlo dostať do vzťahu a nastoliť zdravú výstavbu.

Poznámky:

1) Existujú štyri druhy éteru. Najjednoduchšie prístupný je tepelný éter, ktorý má byť uvoľňovaný pri každej meditácii. Potom je to svetelný éter, chemický éter a nakoniec životný éter. Étery sa vždy dajú zažiť lepšie vtedy, ak vedomie dokáže byť činné slobodnejšie od tela.

2) Pri poslednej meditácii, v ktorej sa riešil postoj v sede, boli odkazy na faraónsky sed, vyvýšený na podstavci. Táto poloha ukazuje nadhľad a silu riadenia. Za typickú meditačnú pozíciu by sa však mala považovať len v obmedzenej miere.

meditácia č. 204   <  späť   zoznam meditačných obsahov   vpred   >  meditácia č. 206